JavaScript

JavaScript

Internet

JavaScript, ktorý sa bežne skracuje na JS, je vysokoúrovňový programovací jazyk. V dnešnej dobe sa stal široko aplikovateľným nástrojom na vývoj webových a mobilných aplikácií. Pozrime sa, ako sa JavaScriptu podarilo pretvoriť internet do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Ako a kedy vznikol JavaScript

JavaScript vznikol, aby vyriešil problém, ktorý sa vyskytoval na webových stránkach v deväťdesiatych rokoch. V tejto dobe, keď internet ešte naberal na popularite a nebol tak rozšírený medzi verejnosťou, sa objavila otázka, ako zabezpečiť na webových stránkach dynamickú interakciu. Problém bol, že stránky sa kedysi vytvárali len za pomoci HTML a ich obsah sa prípadne upravil kaskádovými štýlmi. Znamenalo to, že stránky boli statické, a to bez akéhokoľvek dynamického prvku.

        Brendan Eich sa rozhodol vytvoriť programovací jazyk, ktorý by spĺňal tento účel a ktorý by dokázal meniť obsah stránok dynamicky, v závislosti od toho, ako so stránkou interaguje používateľ. Cieľom však bolo vytvoriť aj programovací jazyk, ktorý by sa medzi programátormi stal populárnym. Preto sa pri vývoji musel klásť dôraz aj na to, aby nový jazyk bol ľahko naučiteľný, vysokoúrovňový a aby sa syntaxou podobal iným známym jazykom. Brendan Eich sa v roku 1995 pustil do práce a po neuveriteľne krátkej dobe 10 dní vytvoril jazyk, ktorý dnes poznáme ako JavaScript.

Využitie JavaScriptu

Na začiatku JavaScript neposkytoval toľko funkcionalít a išlo o jazyk, ktorý bol výhradne používaný pre vývoj webových stránok. V nasledujúcich rokoch sa však postupne vyvíjali a publikovali nové štandardy, ktoré rozšírili jeho aplikovanie.

        Jeho najznámejším využitím, vďaka ktorému JavaScript vznikol, je vytváranie bohatých a interaktívnych používateľských rozhraní pre webové stránky. Vďaka JavaScriptu vieme dodať na stránku dynamické načítanie obsahu. Preto nie je nutné pri zmene obsahu znovu načítavať celé HTML súbory. Programátori vedia ľahko zmeniť konkrétnu časť obsahu, zmeniť príslušné elementy alebo aj zmeniť vzhľad samotnej stránky. Dnes už poznáme mnoho technológií, ktoré uľahčujú vývoj interaktívnych stránok a ktoré boli napísané ako knižnice v jazyku JavaScript, ako napríklad Angular, React alebo Vue. Skúsení programátori vedia, ako využívať tieto bohaté knižnice, ktoré ponúkajú všetky prostriedky nutné na vývoj dynamických webových stránok.

Je JavaScript alternatíva?

        Mobilné aplikácie sa vyvíjajú v rôznych programovacích jazykoch a technológiách, no JavaScript je jednou z alternatív. S využitím modernej technológie React Native, ktorá bola vyvinutá spoločnosťou Meta, vedia vývojári písať a spúšťať zdrojové kódy v JavaScripte. Kódy sú po spustení preložené do jazyka natívnych komponentov, ktoré vyhovujú mobilným zariadeniam. Vďaka tomuto automatickému prekladu, ktorý sa odohráva transparentne na pozadí, sa vývoj mobilných aplikácii uľahčil, a to najmä pre programátorov, ktorí majú skúsenosti s Reactom a JavaScriptom.

        Spomenuli sme, že JavaScript sa používa pre zabezpečenie dynamického správania webových stránok. Toto využitie sa nachádza na klientskej časti stránok – jedná sa teda o kód, ktorý beží vo webovom prehliadači používateľa, ktorý navštívil stránku. JavaScript je však možné použiť aj na strane servera. Technológia Node.js umožňuje spúšťať kód napísaný v JavaScripte na serveri a ponúka mnoho funkcionalít, ako je asynchrónne a event-driven architektúry. Tie sú ideálne pre stránky vyžadujúce rýchlu obsluhu požiadaviek. Okrem Node.js poznáme aj technológie ako Express.js, ktoré poskytujú robustnú sadu funkcií na spracovanie HTTP požiadaviek a ktoré tak uľahčujú vývoj serverových aplikácií.

        JavaScript sa stal všeobecne uznávaným a používaným jazykom, ktorý by mal ovládať každý vývojár webových stránok. Okrem stránok si našiel aj uplatnenie v iných sektoroch – dnes je ho možné použiť pre serverovú časť, pri vývoji hier ale aj mobilných aplikácií. Niet divu, že dnes je vysoký dopyt po programátoroch, ktorí ovládajú JavaScript.