Robotický pomocník v domácnosti

robotický vysávač pre domácnosť

Medzi vynikajúcich pomocníkov v domácnosti a záhrade môžeme zaradiť robotické vysávače a kosačky. Každého poteší čistá podlaha v byte alebo pekne pokosený trávnik v záhrade.

Robotické vysávače

Máte radi uprataný byt, dom ale nemáte dostatok voľného času na upratovanie? Potom ste na správnom mieste a určite potrebujete robotický vysávač. Váš robotický vysávač povysáva prach, omrvinky a chlpy po domácich miláčikoch. Rotačnými kefami zbiera nečistoty do vlastného, sacieho otvoru. Pri ponuke vyššej triedy robotických vysávačom môžeme nájsť vysávače s mopom alebo ovládaním cez smart aplikácie.

Aký model vysávača vybrať?

Na začiatku zistite akú podlahu máte v domácnosti. Veľa modelov robotických vysávačov je menej účinná na hrubších kobercoch. Na umývanie podláh si zabezpečte robotický vysávač s mopom.  Výhodou sú vysávače s navigáciou a systematickým pohybom po miestnosti.  Vysávač bez navigácie pracujú v miestnosti náhodným pohybom, kde pri narazení do predmetu zmenia automaticky smer. Zmena smeru nezabezpečí kvalitné vysávanie miestnosti.  Medzi luxusné typy patria inteligentné robotické vysávače, ktoré si spracujú mapu pôdorysu izby. Viete si nastaviť časový a priestorový plán vysávania. Väčšina vysávačov má kvalitný filter na peľ, nečistoty a iné alergény.

Robotické kosačky

Nemáte veľa času ale množstvo práce v záhrade? Máme pre Vás riešenie ako robiť dve činnosti naraz. Robotické kosačky Vám pokosia trávnik v záhrade a vy si môžete v záhrade pomaličky upratovať. Na začiatku si pomocou vymedzovacieho káblu ohraničíte plochu na kosenie.  Pri rovnomernom povrchu a bez veľkých prekážok si spokojne zapnete robotické kosačky. Vybrať si správnu kosačku môžete podľa parametrov ako plocha a členitosť záhrady, skon záhrady, výkon a výška kosenia, výdrž nabíjania a spôsob ovládania. Medzi kvalitnejšie patria robotické kosačky bez obvodového kábla, ktoré sa orientujú v priestore pomocou senzora a GPS systému. Veľa modelov ma funkcie senzor dažďa a nárazu, GPS modul a režim inteligentnej kosačky.

Pokračovať v čítaní

Hudobné technológie

klavír pre skvelú hudbu

Technológie a prístroje v hudobnom obore stále inovujú a modernizujú svoje napredovanie. Napríklad ovládateľný kontrolér Pioneer DDJ 200 a kompaktný mixér Yamada MG 12XU pre DJov.  Nesmieme zabudnúť na kvalitný klavír Yamaha C3X.

Mixážny pult Pioneer DDJ-200

Komplexný a jednoducho ovládateľný mixážny pult pre DJov. Spolupracuje s veľa aplikáciami ako Spotify a Deezer, WeDJ a edjing Mix. Pri práci využíva aplikácie SoundCloud Go+ a Beatport LINK. Cenovo dostupný Pioneer DDJ 200 pomáha a zabezpečuje začínajúcim DJom dôležité a postačujúce vybavenie. DDJ 200 môžete pripojiť k PC a telefónu cez USB alebo Bluetooth. Vieme používať hudbu z mobilných DJ aplikácií s kombináciou vlastných nahrávok z telefónu alebo notebooku. DJ môže jednoducho mixovať hudbu offline. Ovládač je plastový a predávaný s rozbočovačom slúchadiel.  Zariadenie je pripojené do siete cez USB do zásuvky alebo cez notebook. Pre Pioneer DDJ 200 bola vydaná mobilná aplikácia Pioneer DJ WeDJ. Aplikácia má jednoduché rozhranie a ovládanie.

Melody - svet hudby

Mixážny pult Yamaha MG12XU

Kompaktný mixér s 12 kanálmi, ktorý zabezpečuje vyšší výkon s prirodzeným zvukom a žiadnym skreslením hudby. Yamaha MG12XU má veľký kovový kryt, ktorý zaisťuje dlhú stabilitu prístroja.  Nezabúdajme že značka Yamaha priniesla do výroby hudobnej techniky a nástrojov nové inovácie a technológie. Obsahuje najkvalitnejšie funkcie a inovácie z predchádzajúcich edícií. Skvelé rozhranie MG12XU má schopnosti použitia všetkých aplikácií od profesionálnych po osobné. Mikrofón mixážneho pultu má výraznú kvalitu D-PRE a EQ zvuku.  Pri vytváraný zvuku podľa požiadavky má mixážny pult EQ filter. Prístroj sa prispôsobí každému druhu zariadenia.

Klavír Yamaha C3X

Klavíry značky Yamaha patria medzi vyhľadávané piana v hudobnom svete. Svojimi tónmi premenia sály na celom svete na koncertné siene. Klavír rady C je známy ako zvuková sila, bohaté harmónie a iskrivý tón. Dodáva hudbe obrovskú šírku a hĺbku tónov. Zdrojom zvuku klavíra je zvuková doska so zakrivenou korunou. Klavír má prepracovaný dizajn. Zabezpečuje elegantné a jednoduché línie. Hlavne parametre a vlastnosti všetkých hudobných prístrojov nájdete v odkaze alebo v bannery.

Melody - svet hudby
Pokračovať v čítaní

Kvantové počítače

kvantove pocitace

Klasický počítač, založený na operáciách s bitmi, narazil v niektorých odvetviach na svoje limity. Nová technológia, ktorá vychádza zo zvláštneho sveta, kde príroda hrá podľa „svojich pravidiel“, môže priniesť revolúciu nevídaných rozmerov.

Bitové operácie

Stolné počítače, laptopy, mobily a ďalšie technológie, s ktorými sa bežne stretávame, fungujú na bitových operáciách. Čo znamenajú bitové operácie? Procesor prijíma inštrukcie na základe postupnosti bitov, ktoré nadobúdajú nulu alebo jednotku. Tu sa kvantové počítače výrazne odlišujú od obyčajnej výpočtovej techniky. Namiesto bitov sa používajú fyzikálne vlastnosti častíc. Očakávate niečo logické a ľahko pochopiteľné?

Kvantový počítač vlastnosti

Vlastnosti kvantových počítačov predsa vyplývajú zo zákonov, ktorými sa riadi náš svet. Pripravte sa na pravý opak. Ktokoľvek, kto zabŕdne do témy kvantovej informatiky, natrafí na paradoxy a podivnosti. Zaujímavé je, že vďaka týmto „podivným zákonom“ sa dosahuje efektivita. Poďme sa teda pozrieť, na akom princípe funguje kvantový počítač. Jednotka kvantovej informácie je známa ako qubit. Spomenuli sme, že bit predstavuje jednotku alebo nulu. Qubit sa však riadi superpozíciou, ktorá je kľúčovým aspektom časticovej fyziky.

Superpozícia dovoľuje časticiam objaviť sa v superpozičných stavoch. Jednoduchšie povedané, častice nadobúdajú akékoľvek hodnoty medzi nulou a jednotkou. Všimnite si rozdiel oproti obyčajným bitom, ktorých prípustné hodnoty sú len jednotka alebo nula! Pomocou qubitov tak dokážeme obsiahnuť neuveriteľné množstvo stavov bez toho, aby sme spotrebovali veľa pamäti. Pokiaľ chceme vyjadriť informáciu, častice vychýlime z týchto stavov a „dotlačíme“ k inej, vopred určenej hladine. Prinútiť časticu dostať sa k istej hladine je oveľa rýchlejšie, ako prepnutie bitu u klasických počítačov. Postačí na to aj málo energetická mikrovlna.

Fungovanie kvantových počítačov

Kvantové počítače fungujú pomocou ďalšieho princípu, ktorý opäť vyplýva z kvantovej fyziky. Neuchovávajú spätné výpočty. Všetky spomenuté vlastnosti prispievajú k rýchlosti a robustnosti kvantových počítačov. Nemyslite si, že vytlačia klasické počítače! Prevádzka kvantových počítačov je náročná a nákladná. Pre bežné surfovanie na internete a ďalšie každodenné úkony budeme naďalej používať obyčajné, bitovo orientované počítače. Namiesto toho, kvantové počítače nájdu uplatnenie v kryptológií, medicíne a meteorológii – všade, kde je obrovské množstvo dát na spracovanie. Kvantové počítače sa zdajú byť fikciou. Veda však poukazuje niečo, čoho je príroda schopná. Tešme sa, že žijeme v ére technologických pokrokov a sledujme, ako sa informatici trápia s niečím tak zvláštnym, a predsa fascinujúcim, ako sú kvantové počítače!

Pokračovať v čítaní

Technológie pohonov

pohon motorov

Budúcnosť technológie pohonov bude závisieť od ochrany proti znečistenie životného prostredia a globálnemu otepľovaniu. Rôznorodosť pohonov závisí predovšetkým od vyčerpania nerastných surovín, ktoré používame ako alternatívne palivo. Vodíkový pohon je budúcnosť.

Vývoj pohonov pre motory

Výrobcovia motorov sa poslednej dobe zameriavajú na výskum, vývoj a výrobu nových motorov na iný pohon, ako na naftu a benzín. Pri populácií okolo 9 miliárd obyvateľov  a cca 1 miliarde automobilov pri spaľovacích motoroch dosiahneme maximálne zvýšenie skleníkového efektu na Zemi.  Ľudia sa už teraz musia zobudiť a pracovať na novej budúcnosti bez výfukových plynov a škodlivín v atmosfére.

Elektromotory

Jednoduchšie riešenie prevodového systému a elektronickej riadiacej jednotky, efektivita sú vlastnosti elektromotora. Recyklované batérie, ale s limitovanou hmotnosťou, kde je dojazd nevýhodou z dôvodu nezabezpečenej siete nabíjacích staníc. Môžeme poukázať na elektromotory AL a elektromotor 900 ot, kde nesmieme zabudnúť na snekove převodovky.  Elektromotory môžu byt zapojené do hybridu, ktorý kombinuje dva rozličné druhy pohonov.

LPG pohon

LPG pohon využíva kombináciu butánu a propánu. Zásoba ropného plynu je určite väčšia ako zásoby ropy.  Pri spaľovaní sa vytvára podstatne menej škodlivín ako pri naftovom, benzínovom motore. Jedinou nevýhodou je rýchlejšie opotrebenie motora, ktorú spôsobuje suchá zmes na spaľovanie.

CNG pohon

CNG pohon je vlastne stlačený zemný plyn, ktorý funguje na veľmi podobnom postupe ako LPG pohon. Podobne ako pri LPG pohone sa stlačený zemný plyn umiestňuje v tlakovej nádrži. Do nedávna bol CNG a LPG pohon omnoho lacnejší. Rok 2022 prináša vysoké zdraženie všetkých plynov a vidina lacnejšieho CNG a LPG sa rozplýva.

Vodíkový pohon

Vodíkový pohon využíva palivo vodík a kyslík zo vzduchu, ale tvorba elektrickej energie je voda, teplo. Palivový článok vodíkového pohonu je z membrány potiahnutej katalyzátorom. Elektróny tvorené v palivovom článku sa presúvajú do elektrického systému automobilu.  Vodíkový pohon je ekologický ale veľmi zložitý proces pohonu.

Pokračovať v čítaní

Online bezpečnosť

online bezpecnost

Internet nám prináša veľa zábavy, poznania, zážitkov a samozrejmosťou je rizika bezpečnosti. Poznáme všetky výhody internetu ale potrebujeme vedieť aj o bezpečnosti? Poďme si postupne opísať čomu sa musíme vyvarovať a pred čím si dávať pozor na internete!

Online grooming

Online grooming je vlastne praktika pri ktorej neznáma osoba vydiera a zneužíva druhu osobu na internete.  Začína ako nevinné zoznámenie online cez falošný profil. Neznáma osoba sa snaží vybudovať dôveru, spoznať osoby a pokúsiť sa o podvod. Zameriavajú sa hlavne na osobné a intímne fotografie, ktoré po získaní, uverejňujú a vydierajú osoby na internete. Vôbec nie je jednoduché spoznať človeka na internete, keď neviete ako sa skutočnosti volá a vyzerá.

Kybernetické šikanovanie

Veľmi používane hlavne medzi mladými ľuďmi na školách. Kybernetické šikanovanie je, keď sa skupina alebo osoba online vyhráža, ubližuje a ponižuje druhej osobe. Najhlavnejšie je, keď ste obetou, okamžite povedať o probléme rodine, učiteľom, priateľom ktorým dôveruješ.

Osobné súkromie

Osobné informácie, ktoré zverejníte na internete, už nie sú súkromné! Vyhýbajte sa zverejňovaniu súkromných údajov na profilov, blogoch a diskusných fórach, ktoré nemôžu zabezpečiť ochranu osobných údajov a informácií. Vyhýbajte sa zverejňovanie intímnych fotiek na profiloch sociálnych sieti, diskusných fór! Veľa ľudí zneužíva jednoduchosť a dobrotu iných ľudí a osobné údaje zneužívajú na online grooming, kybernetické šikanovanie. Okrem fotografie zneužívajú emaily a telefóne čísla na svoj prospech.

Nenávistné správy

Poslednej dobe veľmi často čítame nenávistne prejavy na určitú skupinu ľudí alebo príslušníkov inej národnosti. Ide o zlú diskrimináciu ľudí, ktorá sa najviac prenáša cez sociálne siete a internet. Hlavne je nepodporovať a nečítať správy šíriace nenávistne prejavy.

Falošné správy

Falošné správy nás sprevádzajú všade na internete. Zavádzajúce správy sú vložené na internet, média pre manipulovanie s mienkou, postojom ľudí.  Ako zistiť či ide o falošnú správu?  Pozrime si autora správy, aké má ciele a miesto uverejnenia správy. V budúcom článku si môžeme popísať o ochranne osobných údajov.

Pokračovať v čítaní

Telekomunikačné siete a technológie

5G sieť

Sieť kanálov, uzlov a terminálov, ktoré sú spolu zabezpečené a umožňujú komunikáciu medzi užívateľmi sieti. Najznámejšie telekomunikačné siete sú telefónna, internetová alebo dátová, rozhlasové a televízne vysielacie siete, počítačové siete, rádiové, modulačné a iné siete. V dnešnej dobe je 5G sieť veľmi populárna.

Telefónna sieť

Používa sa pre telefónne hovory medzi dvoma a viacerými užívateľmi. Môžeme rozdeliť na verejnú, mobilnú a súkromnú telefónu sieť. Verejná telefónna sieť lepšie povedané pevná sieť, zabezpečuje telefóne služby pre širokú verejnosť. Mobilná telefónna sieť slúži na pripojenie konečných užívateľov cez mobily, vyžívajúca rádiovke vlny. Ako poslednú musíme spomenúť súkromnú telefónu sieť, hlavne využívajú veľké spoločnosti, firmy, alebo štátnej službe armáda a polícia. Pri telefónnych sieťach sa budujú digitálne miestne ústredne DMÚ a digitálne medzinárodne ústredne DMnÚ.  Zabezpečujú nepretržitú prevádzku a stabilizujú prípadne poruchy a výpadky v telefónnej sieti.

Internetová, dátová sieť

Internet je celosvetový systém prepojenia počítačových sieti vo svete. Skladá sa s veľa vládnych, súkromných, akademických a vojenských sieti. Zabezpečuje prenos informácií po celom svete na webových stránkach, webových aplikáciách prenosom dát, dokumentov, obrázkov a videí.  Rýchlosť internetu závisí od prenajatej služby určených poskytovateľov.

5G sieť

V dnešnej dobe je populárna 5G sieť. Mobilný operátori na Slovensku prechádzajú z 4G siete na 5G sieť.  Aké sú výhody 5G siete? 5G sieť zabezpečuje väčšiu rýchlosť ale zníženú dobu odozvy oproti 4G siete. Užívatelia môžu používať smartfóny na kvalitnej úrovni. Základom je rýchlejšie pripojenie a surfovanie, rýchle sťahovanie dát.

Rádiové siete

Systém zabudovaných a prenosných staníc do sieti pre vytvorenie rádiových spojení medzi užívateľmi. Zabezpečujú frekvenčné pásma na digitálne a analógové signály.

Rozhlasové a televízne vysielacie siete

Rozmiestnené televízne a rozhlasové vysielače prenášajú programy, relácie v stanovenej kvalite. Podľa pokrytia územia ich delíme na národne, regionálne a medzinárodne. Na základe prenosu signálu rozdeľujeme rozhlasové a televízne siete na zmiešane, digitálne a analógové.

Pokračovať v čítaní

Sociálne siete

socialne siete

Sociálne siete nás na internete obklopujú zo všetkých strán. Fungujú ako web a portál na udržiavanie alebo na spájanie medziľudských vzťahov a kontaktov. Sociálne siete rozdeľujeme na profesijné a súkromné. Základom je vytvorenie profilu ľudí, kde napíšete svoje základné informácie.  Ľudia medzi sebou komunikujú a tvoria skupiny, komunity. Výhody sú rýchla komunikácia, vytváranie vzťahov, zdieľanie videa a obrázkov. Nevýhodou sociálnych sieti je možnosť vloženia nepravdivých informácií v profile, ktoré sa jednoducho nedajú zistiť. Sociálne siete poznáme:

Facebook

Momentálne najviac používaná sociálna sieť a dostupná po celom svete. Slúži na spájanie ľudí, komunikáciu a zdieľanie videí a obrázkov.  Vlastní siete ako Snapchat, Instagram, WhatsApp a Facebook Messenger. Facebook chýba za posledné roky lepšia anonymita ohľadom osobných údajov.

Twitter

Mikroblogovacia sociálna sieť, kde ľudia zverejňujú krátke príspevky.  Príspevky sú textovom formáte a maximálna dĺžka 280 znakov.  Príspevok nazývaný ako tweet. Ľudia na sieti sa môžu prihlásiť k odberu tweetu od druhých ľudí nazývane ako following. Všetci ľudia prijímajú a odosielajú tweety. Používateľom stačí jednoduchá registrácia a vyplnenie profilu na Twitter.

Pinterest

Sociálna sieť, ktorá zdieľa obrázky, animované gify a videa. Skladá sa z nástenky a pinou.  Obrázok je špendlík, ktorý je nahratý alebo pripojený z webu.  Nástenky môžu mať rôzne kategórie a názvy.

LinkedIn

Obchodne zameraná sociálna sieť, ktorá vytvára profesionálne siete.  LinkedIn sieť využívajú špecialisti z rôznych odborov a odvetví.  Profil obsahuje vzdelanie, pracovnú pozíciu, vlastnú kariéru a životopis. Zabezpečuje veľa rôznych aplikácií a skupín. S funkciou LinkedIn Answers môžete písať otázky a určite dostanete odbornú odpoveď.

YouTube

Sieť databáz krátkych a dlhých videí. Momentálne YouTube vlastní spoločnosť Google. Obsah je dostupný zadarmo a ide o najväčšiu databázu zdieľaných videí v online priestore. Na internete je veľa sociálnych sieti ako napríklad: Google+, CrunchBase, Quora, About.me, Instagram, Tumblr, SlideShare, Reddit, StumbleUpon, Delicious, StackExchange, Google Places for Business, Yelp, UrbanSpoon, YellowPages, CitySearch a TripAdvisor.

Pokračovať v čítaní

Kybernetika je budúcnosť

kybernetika

Vedci veria, že kybernetika je budúcnosť. Snažia sa vyvíjať robotiku a umelú inteligenciu, aby pomohli životu ďalšej generácie. Je pravda, že kybernetika je za správnych podmienok pre ľudstvo neškodná? Ponorme sa do tejto témy a spoznajme názory odborníkov.

Umelá inteligencia ako naša budúcnosť

Alan Turing, slávny britský kryptograf a matematik, sa po prelomení kódu Enigmy zamyslel nad otázkou, ktorá zmenila budúcnosť: „Vedia stroje myslieť?“ Dnes je informatika na úplne inej úrovni, ako to bolo za čias Alana Turinga, kde sa matematici zaoberali ešte len šifrovaním a kryptografiou. Moderná informatika je zahrnutá v kybernetike – rozsiahlom vednom odbore, ktorý sa zaujíma o komunikáciu v dynamických systémoch. Kybernetika sa delí na 3 vetvy: teoretickú, aplikovanú a experimentálnu. No a umelá inteligencia, o ktorej sa vedie mnoho diskusií a špekulácii, je v aplikovanej časti. Čo si experti na umelú inteligenciu myslia o našej budúcnosti? Jedni tvrdia, že umelá inteligencia zefektívni priemysel a povedie ľudstvo do novej éry.

Umelá inteligencia ako potencionálna hrozba

Druhá skupina varuje. Myslia si, že rozvíjanie kybernetiky bude mať za následok stratu rovnosti, nedostatok pracovných miest a dokonca aj úpadok spoločnosti. Sám Stephen Hawking vyslovil obavy o budúcnosti ľudstva. Vyhlásil, že pre človeka je nebezpečné zostrojiť umelú inteligenciu, ktorá by sa s jeho inteligenciu mohla rovnať, alebo ju dokonca predstihnúť. Je to naozaj tak čiernobiele? „Pew Research Centrum“, ktoré sa vyhlasuje za nezaujatého poskytovateľa informácii o problémoch týkajúcich sa našej spoločnosti, vykonalo v tomto ohľade anketu. Výsledok bol vyrovnaný. Po sčítaní, 52% hlasovalo za optimálny vývoj a bezproblémovú implementáciu robotov do každodenného života, a zvyšok 48% považovalo robotiku za potenciálnu hrozbu. Všetci z hlasujúcich sa zhodli v jednej skutočnosti, a to: výroba a vylepšovanie robotov v nasledujúcich dekádach poletí astronomickou rýchlosťou.

Informatika a kybernetika

Nie je to nič prekvapujúce, keďže informatika je jednou z hlavných vied súčasnosti. Nezabúdajme, umelá inteligencia nie je len o robotoch, ale aj o ostatných podporných programoch. Kybernetika zahŕňa aj online vyhľadávanie, nakupovanie cez internet, komunikáciu v sieťach a mnoho ďalších funkcií. Veda robí pokroky. Pred sto rokmi sa v domácnostiach zavádzala elektrina a ľudia sa ju snažili pochopiť. Dnes je to umelá inteligencia a jej komplexnosť, ktorá nás ohromuje a nenecháva na pochybách, že ide o jednu z najsilnejších stránok vedy.

Pokračovať v čítaní

Programovacie jazyky

programovacie jazyky

Človek je jediný, kto dokáže dokonalo prispôsobiť okolie svojim potrebám. V priebehu desaťročia sa náš život podstatne zmenil. Lekárstvo sa posunulo na vyššiu úroveň, objavili sa mnohé vynálezy a informačné technológie nabrali na efektivite. Programovacie jazyky ako Python a JavaScript.

Python

Všetci si uvedomujeme, ako nás ovplyvňujú technológie a ako pomáhajú pri riešení problémov –  či ide o úlohy, s ktorými si nevieme poradiť, alebo o efektívnejšiu prácu. Vďaka ich vplyvu sa programátori stali dnešnou elitou. Preto sa každému zíde nazrieť do sveta počítačov a zoznámiť sa s programovaním. Najpoužívanejším programovacím jazykom je Python. Poskytuje jednoduchú syntax, ktorá predstavuje súbor pravidiel definujúce všetky kombinácie symbolov. Je to ako syntax v našom jazyku, kde predpísané pravidlá stanovujú stavbu „viet“. Vzhľadom na to, že syntax Pythona je jednoduchá, stal sa široko obľúbeným a vyučuje sa aj na stredných školách. Pre každého programátora je Python odrazovým mostíkom do sveta programovania. Nevýhodou Pythona je slabé uplatnenie na mobilných zariadeniach a o niečo pomalšia efektivita oproti vrstovníkom C a C++.

JavaScript

Ďalším programovacím jazykom, ktorému sa podarilo prispieť k zdokonaleniu a zjednodušeniu programov, je JavaScript. Požíva sa najmä na tvorbu webových stránok. Ide o objektovo orientovaný jazyk, čo znamená, že vo svojej implementácii využíva objekty a ich vlastnosti. Interakcia definovaných objektov vytvára výsledný program. Programátor, ktorý sa chce venovať problematike stránok, musí ovládať JavaScript. Príklad na objektovo orientovaný jazyk máme za sebou, ďalej sa pozrime na štruktúrovaný jazyk. Podobne ako objektovo orientované aj štruktúrované jazyky sú podskupinou tej istej triedy – imperatívnych programovacích jazykov. Imperatívne jazyky využívajú algoritmy, ktoré chápeme ako sekvencie kódov na vykonanie úloh.

Štruktúrovaný jazyk, hoci patrí k imperatívnym jazykom, rieši programátorské problémy iným spôsobom ako objektovo orientovaný. Definuje presné poradie príkazov a funkcií, ktoré tvoria jadro programu. Nespolieha sa na objekty tak, ako objektovo orientovaný jazyk. V niektorých situáciách sa hodí uprednostniť objektovo orientovaný pred štruktúrovaným, inde to môže byť naopak. Všetko závisí na samotnom programe. Najznámejší štruktúrovaný jazyk, ktorý sa dnes široko používa, je jazyk C. Programovanie sa vývojom technológii zjednodušilo a začínajúci programátori tak môžu ľahšie pochopiť komunikáciu s počítačmi. Je pre nás výhodou, že sa upustilo od programovania pomocou strojových kódov a začali sa používať zrozumiteľné programovacie jazyky.

Pokračovať v čítaní

Pohľad na svet hier

pohlad na svet hier

Nie je to tak dávno, čo začala éra hier. Málokto z nás dokáže odolať sile hier, ktorá vtiahne do sveta, kde aj nemožné sa stáva bežnou rutinou. Dnes sa pozrieme na niekoľko svetoznámych titulov, ktoré dokazujú, že originalita a krása v hrách ešte nevymrela. Príklad je hra Zaklínač. Nezabudnite si vybrať kvalitné cloudové úložiská na fotky a dáta.

Zaklínač

Aké by to bolo, keby sme nezačali od preslávenej hry vytvorenej na základe knižnej predlohy Andrzeja Sapkowského. Áno, reč je o velikánovi fantasy hier, o Zaklínačovi od poľského vývojára CD Projekt. Ságu o príšerách a zaklínačovi Geraltovi si obľúbilo množstvo ľudí po celom svete. Vrchné miesta na rebríčku najhranejších hier si udržiava aj po rokoch, kedy prvýkrát uzrela trh počítačových hier. Každý, kto okúsil z rozmanitého slovanského sveta Zaklínača, sa zhodne na tom, aký neobyčajný zážitok táto hra prináša. Je len málo počítačových hier, ktoré sa odvážia zrovnať s poľskou hrou Zaklínač. Jedna si však u hráčov získala rovnakú priazeň.

The Elder Scrolls

Mnohí z vás nepochybne počuli o sérií The Elder Scrolls od spoločnosti Bethesda. Najnovšia časť série Skyrim nenecháva hráčov fantasy hier na pochybách, že sa jedná o kráľa žánru. Dovoľuje im ponoriť sa do sveta neslýchaných rozmerov, ktorý je obohatený dobývaním pevností a hradov, rôznymi príšerami a DLC. V Skyrime nenájdete žiadne obmedzenia – môžete si vo fantastickom svete postaviť svoj vlastný dom, pridať sa k upírom alebo stať sa vlkolakom. Na chvíľu sa odpútajme od hier, ktoré ponúkajú dejovú líniu pre jedného hráča a pozrime sa na ikony hráčskej komunity.

Counter Strike

Nikto nebude namietať, ak medzi kultové hry, v ktorých sa zakladá na tímovej spolupráci a stratégií, zaradíme Counter Strike. Jedná sa o konkurenciu trhákov ako je Battlefield a Call of Duty. Komunita hráčov Counter Strike patrí dnes k jedným z najväčších a je preto mnoho dôvodov. Counter Strike si okrem zdatnosti v strieľaní zakladá aj na stratégiách, kde na víťazstvo hráči potrebujú kooperáciu a musia medzi sebou komunikovať. Hra sa tak v priebehu rokov stala záživnou a pre milovníkov online hier lákavejšou obdobou zábavy. Roky vývoja a zdokonaľovania počítačových hier podnietili tvorbu nových, pútavých svetov. Možnosti na zábavu v dnešnej dobe naozaj veľa – môžete sa hrať na objaviteľa vo fantasy svetoch, odreagovať sa alebo zažiť rivalitu medzi ostatnými hráčmi. Hier, ktoré získajú srdce nejedného hráča, je oveľa viac, než si myslíte.  

Pokračovať v čítaní

Umelá inteligencia

umelá inteligencia

Sú umelé inteligencie a moderné technológie potrebné pre ľudí a spoločnosť?  Vieme odhadnúť, čo sa stane keď umelá inteligencia bude 100 x múdrejšia ako ľudská? Zabezpečíme harmóniu medzi bezpečnosťou a modernizáciou?

Nové technológie tisícročia

Veľa otázok na ktoré sú v odborných a vedeckých kruhoch rôzne odpovede.  Zavedenie umelej inteligencie a technológií majú základne, veľkolepé postavenie v napredovaní veľkých priemyslov.  Pre napredovanie ukazujú zvýšené ekonomické zisky, konkurencia a ochranná životného prostredia.  Pomáha nám zrýchlený život inovácií dostatok pre pokojný život? Veľa ľudí vo svete ma obavy pred nezamestnanosťou, kde ľudskú prácu nahradia vyspelé technológie.  Veľa odborných štúdií poukazuje na nárast robotizovania a technológie vo všetkých priemysloch. Roboty využívame pri striekaní náterov, úprava materiálov a zváranie, obsluhovanie strojov.  

Technológie motorov a procesorov

Do tejto kategórie musíme zaradiť nové technológie motorov, elektrospotrebičov a inteligentných procesorov. Zahŕňajú úsporu času a vylepšujú výrobné náklady.  Začiatočné náklady sú vysoké, ale z dlhodobého hľadiska úsporne. Moderné technológie  a roboty nepotrebujú výplatu, nemusíte platiť odvody a nechodia na PN.  Najviac priemyselných robotov využívame v automobilovom a elektrotechnickom priemysle.  Umelá inteligencia prináša do budúcnosti veľa príležitosti, rozvoja ale ja rizika. Vytvoríme umelú a dokonalú inteligenciu, ktorá zničí ľudstvo alebo vyvinie najdokonalejší vírus? Na tieto otázky nám zodpovie asi málo odborníkov a vedcov.  Veľmi známy fyzik Stephen Hawking upozorňoval, že nevieme predvídať ako bude pracovať inteligencia vysoko prevyšujúca ľudstvo.

Dokonala inteligencia

Inteligencia si potom bude vedieť vylepšovať sama seba, ešte v lepšom a dokonalejšom vydaní.  Predstavte si, že umelá inteligencia začne manipulovať voľby, politikov, finančne trhy, internet, vytvorí najmodernejšie robotické a biologické zbrane.  Na druhej strane ukončí chudobu a vojny.  Ľudstvo musí nájsť spôsob ako sa správne chrániť a pevne ovládať umelú inteligenciu, kde všetko ma svoje dobré a možne zle stránky.  V dnešnej modernej, uponáhľanej  a rýchlej dobe sa vyspelej technológii a umelej inteligencie nevyhneme.

Pokračovať v čítaní