online bezpečnosť 2

Online bezpečnosť

Internet

Internet nám prináša veľa zábavy, poznania, zážitkov a samozrejmosťou je rizika bezpečnosti. Poznáme všetky výhody internetu ale potrebujeme vedieť aj o bezpečnosti? Poďme si postupne opísať čomu sa musíme vyvarovať a pred čím si dávať pozor na internete!

Online grooming

Online grooming je vlastne praktika pri ktorej neznáma osoba vydiera a zneužíva druhu osobu na internete.  Začína ako nevinné zoznámenie online cez falošný profil. Neznáma osoba sa snaží vybudovať dôveru, spoznať osoby a pokúsiť sa o podvod. Zameriavajú sa hlavne na osobné a intímne fotografie, ktoré po získaní, uverejňujú a vydierajú osoby na internete. Vôbec nie je jednoduché spoznať človeka na internete, keď neviete ako sa skutočnosti volá a vyzerá.

Kybernetické šikanovanie

Veľmi používane hlavne medzi mladými ľuďmi na školách. Kybernetické šikanovanie je, keď sa skupina alebo osoba online vyhráža, ubližuje a ponižuje druhej osobe. Najhlavnejšie je, keď ste obetou, okamžite povedať o probléme rodine, učiteľom, priateľom ktorým dôveruješ.

Osobné súkromie

Osobné informácie, ktoré zverejníte na internete, už nie sú súkromné! Vyhýbajte sa zverejňovaniu súkromných údajov na profilov, blogoch a diskusných fórach, ktoré nemôžu zabezpečiť ochranu osobných údajov a informácií. Vyhýbajte sa zverejňovanie intímnych fotiek na profiloch sociálnych sieti, diskusných fór! Veľa ľudí zneužíva jednoduchosť a dobrotu iných ľudí a osobné údaje zneužívajú na online grooming, kybernetické šikanovanie. Okrem fotografie zneužívajú emaily a telefóne čísla na svoj prospech.

Nenávistné správy

Poslednej dobe veľmi často čítame nenávistne prejavy na určitú skupinu ľudí alebo príslušníkov inej národnosti. Ide o zlú diskrimináciu ľudí, ktorá sa najviac prenáša cez sociálne siete a internet. Hlavne je nepodporovať a nečítať správy šíriace nenávistne prejavy.

Falošné správy

Falošné správy nás sprevádzajú všade na internete. Zavádzajúce správy sú vložené na internet, média pre manipulovanie s mienkou, postojom ľudí.  Ako zistiť či ide o falošnú správu?  Pozrime si autora správy, aké má ciele a miesto uverejnenia správy. V budúcom článku si môžeme popísať o ochranne osobných údajov.