programovacie jazyky 2

Programovacie jazyky

Internet

Človek je jediný, kto dokáže dokonalo prispôsobiť okolie svojim potrebám. V priebehu desaťročia sa náš život podstatne zmenil. Lekárstvo sa posunulo na vyššiu úroveň, objavili sa mnohé vynálezy a informačné technológie nabrali na efektivite. Programovacie jazyky ako Python a JavaScript.

Python

Všetci si uvedomujeme, ako nás ovplyvňujú technológie a ako pomáhajú pri riešení problémov –  či ide o úlohy, s ktorými si nevieme poradiť, alebo o efektívnejšiu prácu. Vďaka ich vplyvu sa programátori stali dnešnou elitou. Preto sa každému zíde nazrieť do sveta počítačov a zoznámiť sa s programovaním. Najpoužívanejším programovacím jazykom je Python. Poskytuje jednoduchú syntax, ktorá predstavuje súbor pravidiel definujúce všetky kombinácie symbolov. Je to ako syntax v našom jazyku, kde predpísané pravidlá stanovujú stavbu „viet“. Vzhľadom na to, že syntax Pythona je jednoduchá, stal sa široko obľúbeným a vyučuje sa aj na stredných školách. Pre každého programátora je Python odrazovým mostíkom do sveta programovania. Nevýhodou Pythona je slabé uplatnenie na mobilných zariadeniach a o niečo pomalšia efektivita oproti vrstovníkom C a C++.

JavaScript

Ďalším programovacím jazykom, ktorému sa podarilo prispieť k zdokonaleniu a zjednodušeniu programov, je JavaScript. Požíva sa najmä na tvorbu webových stránok. Ide o objektovo orientovaný jazyk, čo znamená, že vo svojej implementácii využíva objekty a ich vlastnosti. Interakcia definovaných objektov vytvára výsledný program. Programátor, ktorý sa chce venovať problematike stránok, musí ovládať JavaScript. Príklad na objektovo orientovaný jazyk máme za sebou, ďalej sa pozrime na štruktúrovaný jazyk. Podobne ako objektovo orientované aj štruktúrované jazyky sú podskupinou tej istej triedy – imperatívnych programovacích jazykov. Imperatívne jazyky využívajú algoritmy, ktoré chápeme ako sekvencie kódov na vykonanie úloh.

Štruktúrovaný jazyk, hoci patrí k imperatívnym jazykom, rieši programátorské problémy iným spôsobom ako objektovo orientovaný. Definuje presné poradie príkazov a funkcií, ktoré tvoria jadro programu. Nespolieha sa na objekty tak, ako objektovo orientovaný jazyk. V niektorých situáciách sa hodí uprednostniť objektovo orientovaný pred štruktúrovaným, inde to môže byť naopak. Všetko závisí na samotnom programe. Najznámejší štruktúrovaný jazyk, ktorý sa dnes široko používa, je jazyk C. Programovanie sa vývojom technológii zjednodušilo a začínajúci programátori tak môžu ľahšie pochopiť komunikáciu s počítačmi. Je pre nás výhodou, že sa upustilo od programovania pomocou strojových kódov a začali sa používať zrozumiteľné programovacie jazyky.